• Δημιουργικές Εργασίες 2017-2018
    Άλγεβρα (Τμήμα Α2) - Τριώνυμο το πολυταξιδεμένο!

Η παρακάτω δημιουργική εργασία είχε θέμα την περιπέτεια της λύσης ενός ‘απλού’ τριωνύμου. Μια περιπέτεια που κράτησε 3.500 χρόνια και ταξίδεψε σε όλον τότε, το γνωστό κόσμο. Τα παιδιά, για να τα καταφέρουν έζησαν κι αυτά τη δική τους περιπέτεια, διάβασαν, έψαξαν πηγές, έφτιαξαν εργασίες στον υπολογιστή, στο σχολείο και στο σπίτι, δούλεψαν στο εργαστήριο πληροφορικής κ.λπ. Η δουλειά τους ήταν εξαιρετική και είμαστε όλοι περήφανοι γι' αυτό. Σας αφήνουμε να τη χαρείτε! Πιο κάτω υπάρχει το powerpoint που έφτιαξαν οι μαθητές καθώς και ένα βιντεάκι από την παρουσίαση που έγινε στα πλαίσια της εκδήλωσης «2018 Έτος Μαθηματικών». Στο βιντεάκι ένα μέρος της δουλειάς των παιδιών παρουσιάζει η υπεύθυνη καθηγήτρια, διότι κάποιοι από τους μαθητές μας ήταν λίγο διστακτικοί και προτίμησαν να μην ανέβουν στη σκηνή.

Την παρουσίαση αυτή δημιούργησαν:

Βαβυλώνιοι - Αιγύπτιοι

Έρβίσα Ρεσουλάι, Σίσυ Ταβανίδου, Σπανόπουλος Γρηγόρης, Τσαντάνης Γιώργος

Έλληνες - Κινέζοι

Έλντα Σούλη, Κριστιάν Σκούρτι, Ντέμπορα Ρίνι, Φραντζέσκα Σαντίκαϊ, Ρεβέκα Υμέρι

Ινδοί - Άραβες

Γιώργος Ρούσσος, Ρίγκερτ Ρεσουλάι, Τζερόνιμο Σινιόρι

Το πέρασμα στην Ευρώπη

Ζαχαρούλα Τσαντουλή, Χριστίνα Τσιγώνια, Δημήτρης Σίσκας, Θοδωρής Τσάκαλος

Μαθηματικοί

Αριάδνη Σταυροπούλου, Κωνσταντίνα Τζιώτη, Νικόλας Παντελαίος, Χρύσα Πετροπούλου, Σένα Κλέων, Τούρκα Μανώλης

1o βίντεο (Κινέζοι - Έλληνες)